Seminarski i Diplomski Rad

Vrste pedagoških istraživanja 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 9 | Nivo: Visoka skola za vaspitace, Aleksinac

Апстракт: "Педагошко истраживање" или истраживања практичара чине данас све значајнија подручја педагошких истраживања. Условљено је то и парадигматски помаком од емпиријско-аналитичке (позитивистичке) ка интерпретативној и критичкој парадигми, у оквиру којих се јављају истраживања практичара. У раду се посебно позивамо на искуства „педагошких истраживања“ како их називају у педагогији, која истакнуто место придају учењу, истраживању деце и одраслих.
Кључне речи: Историјска педагошка истраживања, Футуролошка педагошка истраживања, Монодисцплинарна, интердисцплинарна педагошка истраживања, Трансферзална истраживања, Лонгитудинално истраживање, Експериментална истраживања, Компаративна истраживања, Ек-пост-фацто истраживања, Теоријска педагошка истраживања, Емпиријска (примењена) педагошка истраживања,
Увод
О учитељу или васпитачу расправљамо као истраживачу који свакодневно, заједно са децом размишља и расправља, о свом раду, континуирано испробава начине и путеве стварања знања у конкретним условима у установи. Из перспективе целоживотног образовања учитеља / васпитача он није више онај који извршава туђа мишљења, налоге или програме, него би он требао постати истраживач реалних процеса учења и стварања знања, аутор нових педагошких путева и процеса који би превладали подељеност између теорије и праксе.
Такав приступ истраживању у конкретним условима групе и установе повећава свест људи о њиховој вредности, о тражењу смисла у или о ономе што раде; развија се способност разумевања и интерпретације онога што се посматра, као и могућност све квалитетнијих расправа о дилемама, заблудама; повећава се могућност проналажења све бољих или квалитетнијих решења проблема. Држимо да би такав приступ истраживању могао реорганизовати васпитно-образовну установу, збиљски створити заједницу - културу у којој учитељи / васпитачи континуирано истражују и уче.
Основне врсте и етапе педагошких истражива
  У свакој науци па тако и у педагогији, истраживања се предузимају са циљем стицања нових сазнања, објашњавања непознатог, проверавање постојећих претпоставки.
      Под педагошким истраживањем се подразумева процес примене метода, техника и инструмената са циљем да се дође до нових сазнања и разјасни одређени педагошки научни проблем.
      Постоји више врста педагошких истраживања па се због тога поставља питање њихове класификације . Педагошка истраживања се класификују према различитим критеријумима. Према природи проблема, педагошка истраживања се деле на теоријска и емпиријска; према односу према појави која се проучава разликују се трансферзална и лонгитудинални педагошка истраживања; према временској усмерености разликују се историјска, текућа и футуролошка истраживања; према доминантној истраживачкој методи разликују се експериментална, компаративна, , ек-пост-фацто истраживања, социометријска педагошка истраживања итд 
Врсте педагошких истраживања
      
Према временској оријентацији истраживања Историјска
истраживања Текућа
... 

---------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

 

 

 

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!